Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami.
Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów.
Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia.
W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce.Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka.
Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł.
Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.Większość ludzi, gdy myśli o dentyście towarzyszą im złe emocje, jak strach i zdenerwowanie związane z negatywnymi wyobrażeniami pobytu w gabinecie dentystycznym.A tymczasem gabinet dentystyczny jest po to, aby mógł pracować w nim stomatolog, który ulży cierpieniu w przypadku bolącego zęba.
Dentysta nie jest sadystą, lecz lekarzem stomatologiem, który stara się podejść do każdego pacjenta w sposób delikatny i do minimum wyeliminować ból podczas wyrywania zęba lub leczenia zęba.Współczesna aparatura medyczna, a w tym aparatura stomatologiczna również osiąga wysoki poziom i nie jest już taką, jaką była na przykład trzydzieści lub nawet dziesięć lat temu.
A nie zapominajmy o tym także, że gabinet dentystyczny może nam zaproponować implanty, jednak nie należą one do najtańszych usług.
W każdym razie, jeżeli będziemy systematycznie chodzić na wizytę, to dentysta jest nam w stanie zaproponować nowoczesne, bezbolesne formy leczenia zębów, dzięki którym nie będziemy musieli przejmować się ewentualnymi dziurami, które są nieestetyczne i straszą swoim wyglądem.Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem.
Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania.
Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych.Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki.
Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie.Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.Hollywoodzki uśmiech jest marzeniem bardzo dużej liczby Polaków.
Równe, białe zęby świadczą dobrze o człowieku.Posiadaczom pięknego uśmiechu przypisywane są same pozytywne cechy.
Wiadomo, że stać ich na drogie zabiegi w gabinecie stomatologicznym.
Można również powiedzieć, że przywiązują oni dużą wagę do swojego wyglądu. Wbrew pozorom piękny uśmiech może mieć każdy.Często wiąże się to z bolesnym zakładaniem i noszeniem aparatu korygującego, ale efekt na pewno jest wart wysiłku.
Stomatolog może także uzupełnić braki w uzębieniu. W tym celu montuje specjalny most na zębach lub wstawia odpowiednie implanty.