Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych. W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków.Występował we wszystkich epokach architektonicznych.
Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej.Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur
Architraw (epistyl, nadsłupie) ? główny (najniższy) poziomy człon belkowania antycznego, który podtrzymywał belki stropu. Spoczywał on bezpośrednio na kolumnach.Architraw występuje we wszystkich porządkach architektonicznych.
W porządku doryckim miał formę prostej gładkiej belki, natomiast w pozostałych, jego płaszczyzna dzieliła się na trzy fasciae, z których najwyższa była najbardziej wysunięta.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architraw
Zwornik, klucz ? szczytowy kliniec łuku lub niektórych typów sklepienia, zazwyczaj bogato profilowany i zdobiony dekorem rzeźbiarskim, wykonany z kamienia lub ceramiki, charakterystyczny dla gotyckich sklepień krzyżowo-żebrowych. Usytuowany jest w najwyższym punkcie sklepienia lub łęku.Określany też jako kliniec szczytowy, kliniec kluczowy.
Zazwyczaj o nieco większych wymiarach niż pozostałe ciosy kamienne lub cegły.Przenosił siły ściskające.Określenie klucz częściej stosuje się w odniesieniu do łęku, archiwolty, natomiast zwornik w odniesieniu do sklepienia.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwornik_(architektura).